Мелнишките пирамиди


Мелнишките пирамиди са най-посещаваните земни пирамиди в България. Разположени са в югозападното подножие на Пирин. Представляват красиви пясъчни образувания, с характерни за мелнишките пирамиди отвесни стени, които се извисяват величествено над най-малкият град в България – Мелник. На височина достигат до около 100 м, а на недостъпните им темета са израстнали гъсти треви и малки храсти.

Невероятната панорама на Мелнишките пирамиди може изцяло да се обхване с поглед от Роженската седловина. Особено внишителни сред тях са четирите пирамиди край село Кърланово.
Как са се образували?
Преди 4-5 милиона години в днешната Сандонско-Петричка котловина имало обширно плитко езеро. По дъното му са се утаили глинесто-песъчливи материали. По-късно с издигането на планините Пирин, Беласица и Огражден, езерните води се оттекли на юг. В осушената котловина започнали да се отлагат скални материали, свличани от планинските реки и потоци. Върху езерните пясъчни утайки се образувала дебела наносна покривка около 500-600 метра, от слабо споени червеникави конгломерати. Точно в тези скални маси временно течащите води изорали дълбоките ровини и долове и изваяли най-разнообразни фигури - днешните Мелнишки пирамиди.

Мелнишките пирамиди са обявени за природна забележителност през 1960 година.
Източник: www.moiteplanini.com

0 коментара:

Публикуване на коментар

Споделено

Фенове