Пещера "Орлова чука"
Далече, далече в северна Бълагрия се намира една пещера, която е втората в страната по дължина на галериите – 13 437 метра. Намира се в близост до град Две могили. Ако не сте от този край, наистина изглежда много далеч. Но ако имате път насам, не пропускайте да се насладите на вълшебната пещера. Няма да останете разочаровани. Името на пещерата е свързано с това на скалния венец, на който се намира входът й. В недалечното минало този венец е бил убежище на орли. Входът на пещерата е открит през горещото юлско лято на 1941 година от овчаря Стоян Спасов. Той забелязал как един ден овцете му се натрупват на едно място. Овчарят решил да провери защо е така. Когато се навел над пукнатината, той почувствал, че от нея излиза хладен въздух. Разместил няколко камъка и проникнал в пещерата. Пред него се открил напознатият и чуден подземен свят на пещерата Орлова чука.
През 1962 година пещерата е обявена за природна забележителност с площ около 7,6 ха. След като пещерняци от Русе проучват пещерта, в нишите й откриват скелетите на две огромни пещерни мечки и три мечета. Намерени са още нож от кремък, стъргалки, върхове на копия и др., открити са и останки от глинени съдове от времето на енеолита.
Пещерата е на второ място по дължина в България. Водата, просмукала се през скалите, отлагала разтворения варовик и така са се образували множество сталактити, сталагмити и сталактони с причудливи форми. По стените се срещат още и драперии. В по-недостъпните и дълбоки части на пещерата могат да се наблюдават красиви калцитни кристали. Изворчето се сочи като най-хубавото място в Орлова чука. Сипеите представляват две големи зали, високи по 30 и дълги от 50 до 70 м. Пещерата е обитавана от около 10 000 прилепа.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
0 коментара:
Публикуване на коментар