Пещерата Съева дупка

Съева дупка е името на пещера в местността Леднишки рид в Северна България. Намира се близо до село Брестница, на 10 и 25 км от Ябланица и Тетевен. Част е от Стоте национални туристически обекта. Дълга е 205 м., на 70 метра под земята в нея тече река. Смята се, че е на близо 3 000 000 години. В нея се срещат сталактити, сталагмити, сталактони, хеликтони и дендрити.

Пещерата носи името на братята Съю и Съйко, които използвали пещерата за скривалище по време на османската власт. Проф. Георги Златарски проучва пещерата за пръв път през 1883 г., а братя Карел и Херман Шкорпил последват примера му десет години по-късно. Първи сериозни проучвания и картировка са извършени на 20-21/08/1932 г. от Н. Атанасов и Д. Папазов и 10-13/07/1935 г. от А. Стефанов и Н. Атанасов. Отново проучвана от БПД през 1946 г. и от Научноизследователската пещерна бригада “Т. Павлов” през 1949 г. Детайлни геоморфоложки изследвания са проведени през 1968 г. от Вл. Попов от Географския институт на БАН. През 1962 г. пещерата е обявена за природна забележителност, а през 1967 г. е благоустроена. При преустройството на пещерата са намерени кости на животни, глинени съдове, монети, датирани от времето на римския император Антоний. Затворена е през 1990 г., разграбена през 1996 г. и отново осветена през 2004 г.

В пещерата има пет зали и няколко галерии, имената на някои от които са:

Купена – първата зала откъм входа на пещерата. Неголяма е и е наречена на един голям сталагмит, приличащ на купа сено.

Срутището: счупеният сталактон във вид на оръдие – втората зала откъм входа. През 1893 г. в този район на България е имало силно земетресение, поради което всички сталактити в залата са паднали в пропастта. От срутването единият от сталактоните се счупва и придобива формата на оръдие.

Хармана (Концертна зала) – Трета откъм входа, тази зала е наричана Хармана заради равния си под или още Концертна, заради отличната си акустика. В нея са пяли Емил Димитров, Лили Иванова, хорът на миньорите от Донбас, детският хор на Българското национално радио и много др.

Космос – Наречена е така заради сталактитите, които имат формата на звездно небе. В тази зала могат да се видят „Снежанка и седемте джуджета“. През зимата по тавана могат да се видят увиснали прилепи, които спят зимен сън.

Белият замък – Наречена е така заради един огромен сталактон във формата на замък.

0 коментара:

Публикуване на коментар

Споделено

Фенове